Connect with us

Nasa: Sıradaki Mars Görevi için Lander’ı Fırlatmaya Hazır🚀

Nasa: Sıradaki Mars Aracı Lander'ı Fırlatmaya Hazır🚀

ARGÜMAN

Nasa: Sıradaki Mars Görevi için Lander’ı Fırlatmaya Hazır🚀

Nasa’nın InSight misyon görevi gezegenin sıcaklığını düşürecek ve insanlığın nihai geleceğine yardımcı olacak!

Teknisyenler, NASA InSight lander’daki güneş dizilerinin dağıtımını test etti. NASA Uzay ajansı Mars’ta gelecek misyonu üzerinde çalışıyor.

Kapsamlı gecikmelerin ardından, NASA’nın Mars görevi önümüzde ki yıl yola çıkacak.

Uzay gemisi isimleri olarak; bir ağız dolusu şey var, İç mekan araştırması ve Sismik araştırmalar,Yer ölçüm (Jeodezi) ve ısı taşımacılığı yapan Lockheed Martin uzay sistemleri şirketinde ve gemiyi inşa eden şirket InSight olarak bilinmektedir.

InSight Görevi “Lander” Mars aracı gezegenin derin iç yüzeyini araştırmak için tasarlandı ve Mars depremlerine kulak misafiri dinleyerek gezegenin sıcaklığını ve nabzını etkili bir şekilde ölçecek.

Şimdi fırlatma rampası üzerindeki son hazırlıklar yapılırken, uzay aracını takım elbiseli bir teknisyen sürüsü tarafından kapsamlı termal ve vakum testine katıldı. Teknisyenler Mars aracı InSight kalktığında microbik canlıların Mars’a seyahatini önlemelidirler…

Lockheed Martin’deki InSight görevi için test ve fırlatma işlemleri aşaması, Montaj yöneticisi Scott Daniels göre, 5 Mayıs 2018 gibi yakın bir zamanda olabilir.Uzay aracının, gelecek yıl şubat ayında California’nın Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’ne taşınması hedefleniyor,  burada rota ile eşleme yapılarak ve fırlatılacak.

“Gezegenlerarası fırlatma rampasına sahip olduğumuz için program hayati bir önem taşıyor. Scott Daniels diyor.”

[InSight] süreci işlerken daha ne kadar çok şey ters gidebilir. Bu yüzden ilk önceliğim gezegenimiz için emin olduğumuz InSight işlerini yapmak ve onu 26 Kasım’da Mars topraklarına indirmeyi sağlamaktır.

Proje Uçurumun Kenarından Döndü!

Nasa: Sıradaki Mars Görevi için Lander'ı Fırlatmaya Hazır🚀

“California Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’nden önümüzde ki yıl kırmızı gezegene göndermeden önce Colorado’da Lockheed Martin Space Systems A.Ş ‘nde Teknisyenler Nasa’nın Insight Mars aracını son testler için hazırlıyor.”

InSight’ı Mars’a götürmek için yarış tekrardan başlıyor.

Aralık 2015’de NASA 2016’da fırlatması planlanan Uzay aracını askıya aldığını duyurdu. InSight daha sonra Vandenberg’de bulunduğu zaman, Uzay aracının anahtar parçalarından birindeki bir kusurdan dolayı gitmemesine karar verildi.Fransa Uzay Ajansı, Uzay Araştırmaları Ulusal Merkezi (CNES) tarafından sağlanan Sismik Araştırmanın iç yapısı için SEIS isimli bir sistometre.

SEIS, InSight’ın bilim misyonu için kritik önem taşıyor; Bir atomun çapı kadar küçük yer hareketlerini ölçer ancak aşırı acımasız Mars ortamına dayanmak için üç ana algılayıcının etrafına bir vakum yalıtımı gerektirir.Test sırasında, araçlar vakumu korumada başarışız oldu, bir yerde, bir şekilde sızıntı gerçekleşti.

Bruce Banerdt hatırlar sinir bozucu zamanlardı, NASA Jet İtme Laboratuvar’ında baş araştırmacıdır.En nihayetinde CNES ve JPL’den gelen uzmanlar sızıntıyı düzelttiler, ve Sistometre(deprem ölçer) geçen Ağustos ayında kritik incelemeden geçti.

“Şu anda Banerdt, programa devam ediyoruz. diyor. Teminatımız var. Ve üzerinde çalıştığımız büyük bir sorun yok. İyi hissediyorum. Sanırım artık iki kat daha gerçek.”

Fırlatma gecikti ve SEIS onarımları abartıldı InSight’ın toplam tahmini maliyeti 800 Milyon$ civarında, görevin yabancı ortakları 175 Milyon doları araç zorluklarının üstesinden gelmek için tek başına harcıyor. Banerdt, “Şimdiye kadar üstlendiği en pahalı dünya dışı projeydi” diye belirtiyor. Bu şekilde başlamadı ancak doğru şeyler yapmak için kaynakları koydular ve hızlandırdılar. Banerdt, NASA da iki katına çıktı, InSight’ın çığır açan bilim hedeflerini ve Mars iniş görevini yerine getirmek için 130 milyon dolarlık ek fonun onaylanmasından önce batmış olan yatırımların dikkatle incelediğini belirtti.

Nasa: Sıradaki Mars Görevi için Lander'ı Fırlatmaya Hazır🚀

“Sismik araştırmaların iç yapısı(SEIS) için yakın çekim görünümü, Fransa Ulusal Uzay Çalışmaları Merkezi(CNES) tarafından sağlanan bir sistometre(deprem ölçer). Gelecek yıla 2016’dan InSight’ın fırlatmasının gecikmesine neden olan uçuş izi için bu narin, hassas alet alınıyor.”

Araştırma Derinleşiyor!

InSight’ın hayatta kalmasının nedeni, iptal olmak yerine, güneş sistemi içindeki tüm kayalık gezegenlerin araştırmalarını kapsayabilir. Araştırmacılar Mars’ın derinliklerini inceleyerek, dört milyardan fazla yıl önce tüm karasal dünyaları bir araya getiren süreçleri birbirine bağlamada yardımcı olabilir.

NASA’nın Gezegen Bilimi Bölümü müdürü. Jim Green “Insight, Mars da Jeofizik biliminin temel bir alanını ele alıyor, aktif bir gezegen olduğuna inandığımız şeyin iç yapısını inceleyerek geçmişin ipuçlarını ve şuan ki durumu açıklıyor.” diyor. Şuana kadar Jeofizikçiler sadece gerçekten Dünya’ya yakın aktif bir karasal gezegeni araştırdı. Genel olarak kayalık dünyalarda İkinci bir veri eklemek Bilim adamları içinde üstel artışlara yol açabilir.

Ayrıca buna karşılık Insight, NASA’nın Mars’ta insanların doğumunu amaçlayan planları ile doğrudan bir bağlantı kurmadığını da belitti, görevi tamamlamada bu planlar oldukça iyi. Jim Green “Mars üzerinde iş ve yaşam dan önce, InSight misyonu Mars depremleri şiddetini ve kalıcı yapılar inşa olabilir veya olmayabilir bu konuda bizi bilgilendirecek” dedi.

Stuart Spath’e göre Lockheed Martin’nin InSight program müdürü, Başka bir üst NASA önceliğiyle arazi’nin verileri de toplanabilir. Marstan alınan numune örneklerinin değerlendirilmesi için Dünyaya geri çekti. Mars’ın sıcaklığı hakkında daha fazla bilmek için yeraltından çekilip dönüştürülen numuneleri inceledikleri zaman ne olduğuna ilişkin yargılar rehberlik edebilir, dedi. “[InSight’ın Görevi] gezegenin içini ilk kez gözlemlememiz olacak. Bunların hepsi yeni bilim diyor.” 

Doğrudan veya dolaylı olarak, “Mars’a ne kadar çok gidersek, nihai insan keşfinin yolunu o kadar açarız.”

Kırmızı gezegen üzerine konuşlandırılmış Mars aracı ve harici aletler çizimde resmedilmiştir. [NASA/JPL-Caltech]

Robotik Bir Uzuv (Öyle bir şey yok ama hadi bakalım 🙂 )

Bütün bunları başarmak için, Fransa’nın SEIS ve Alman Havacılık ve Uzay Merkezi tarafından InSight’ın bilim yükü iki anahtar araç içerir: Isı akışı ve Fiziksel özellikler paketi (HP3).

Her zaman olduğu gibi, olabilecek felaketler için uzun bir liste var, Mars ile yakın kalacak herhangi bir ayaklı lander’ın başına gelebilir. InSight’ın inişini sağladığı varsayıldığında, en endişe verici kalan risklerin çoğu, hem SEIS’i hem de HP3’ü zorlu Mars aleminde aşağı doğru uzatması gereken uzay aracının robot kolu etrafında dönüyor. Uzaktan kumandalı bu kol, SEIS’i piyasaya sürdükten sonra, rüzgarlara ve hava şartlarının atomik hassas okumalarına engel olabilecek hava koşullarına karşı korumak için sismometre’yi fıçı kapağı benzeri bir kalkanla kaplanmalıdır.

HP3, kısmen Mars’tan gelen ısı akışını ölçecek. Dağıtıldıktan sonra, gezegenin oluşumundan milyarlarca yıl sonra hala ne kadar sıcağa geldiğini araştırmak için Mars alt yüzeyine -ki daha önce herhangi bir robot kolu, kepçe, matkap veya sondan daha derin olan- beş metrelik alan kazacak. Bu bilgi, misyon planlamacılarının gelecekteki insan karakolları için jeotermal enerjiye en iyi nasıl ulaşabileceklerini belirlemesine de yardımcı olabilir.

Banerdt, robot kolunun arızalanması ihtimalinin düşük olmasına rağmen, lander’ın Mars’ta bir kez daha yeni bilim yayınlayacağını söyledi. Insight ayrıca gezegenin havasını incelemek için birinci sınıf ekipman ve gezegenin yüzeyini taramak için güneş rüzgârından yüklü parçacıkların kozmik ışınların nasıl atmosfere yayıldığını ve potansiyel gelecek yaşam alanlarını keşfedebilecek tüm yararlı bilgileri toplayacak.

 

Banerdt’a göre, Dünya’dan Mars’a gitmek ve gezegenin ekvatoral cisimlerin nispeten düz ve zararsız bir parçası olan Elysium Planitia’ya dokunmaya hazırlanmak için uzun bir yolculuk geçirecek. “Normal stresli bir projede olmak çok iyi hissettiriyor … umutsuz stresler gibi değil. İlk kez geriden gelmiyoruz” diye belirtiyor. “Güneş sistemine bir şeyler fırlatabilmek ve başka bir gezegende güvenle inmesini sağlamak, harika bir şey.”

Çeviri Kaynağı: ScientificAmerican

  • El Yazısının Psikolojik Analizi Kişiliğinizi Ele Veriyor!👏
  • Nasa: Sıradaki Mars Aracı Lander'ı Fırlatmaya Hazır🚀
  • Nasa: Sıradaki Mars Görevi için Lander'ı Fırlatmaya Hazır🚀
  • Nasa: Sıradaki Mars Görevi için Lander'ı Fırlatmaya Hazır🚀
  • El Yazısının Psikolojik Analizi Kişiliğinizi Ele Veriyor!👏
  • Nasa: Sıradaki Mars Aracı Lander'ı Fırlatmaya Hazır🚀
  • Nasa: Sıradaki Mars Görevi için Lander'ı Fırlatmaya Hazır🚀
  • Nasa: Sıradaki Mars Görevi için Lander'ı Fırlatmaya Hazır🚀

Argüman, Seyahat ve Sportif konularında en güncel ve ilham verici makaleleri okurlarımıza ulaştırmak için kurulduk. Önceliğimiz her zaman en ilgi çekici ve trend konulardır. Bizisosyal kanallarda takip edebilirsiniz.

Yorum için tıklayın!
Bumerang - Yazarkafe

Haftanın Trend Yazıları

İconik Hayatlar

Yukarı